Commencement 2016

3_nguyenderekTHURSDAY, MAY 26:
WALLACE FRY SPEECH CONTEST

Commencement Weekend kicked off on Thursday, May 26 with the 84th annual Wallace Fry Public Speaking Contest, which is held in honor of W. Wallace Fry, Jr. of the MMA class of 1903.

Three middle school students and four high school students vied for the top prize. The contest began with seventh grade speaker Tamar Modise whose speech was entitled, Do You Care? Homelessness in the USA. Modise was followed by eighth grader Derek Nguyen, whose speech was entitled, Society’s Codependence with the Environment.

“New technology has changed the interaction of people with the environment,” said Nguyen, who urged audience members to consider the impact that pollution and industry have on the planet. “We discovered atoms. … But at the same time, those atoms were used for nuclear warfare.”

The final middle school speaker was eighth grader Nehemiah Simmons, whose speech was entitled, The Irrelevance of the Constitution. Simmons argued that too few American citizens are aware of the inner workings of the U.S. government and the freedoms guaranteed by the Bill of Rights.

6_simmons“With the prudent use of our individual votes, we … can ensure that we are a government of the people, by the people and for the people,” Simmons concluded.

The first high school speaker was sophomore Francisco Fletes whose speech was entitled, Depression: The Silent Murderer. He began his address with a hypothetical scenario, asking the audience to imagine themselves in a large crowd of people.

“Not one of them seems to notice you. You are waving your arms. You are screaming out. You are begging to be noticed. No one even bats an eye,” Fletes said. “This is how many adolescents suffering from depression really feel.”

The sophomore spoke of the teen suicide rate, which has decreased since 1986 but has recently begun to spike, and urged his fellow students to reach out to friends who seem distant or troubled.

15_fletesUp next was senior Kyle Mertens, whose speech was entitled, Rewards as a Detriment to Competition. Mertens, who argued that awards such as Employee of the Month are detrimental to worker performance and morale, competed in the speech contest for the second consecutive year.

“When one is comparing themselves to others, it’s very difficult for them to move forward,” he said. “Not everyone can win.”

Juniors Hector Villanueva (The True Cost of Contact Sports) and Michael Wetzel (The Ultimate Honor) spoke next, followed by a short intermission allowing the trio of judges to deliberate. Returning judge Lou Leonatti, J.D. of Leonatti & Baker PC was joined by Dr. Kurt Jefferson of Westminster College and Patrick Morgan, J.D. of the Missouri State Treasurer’s Office.

Simmons received The Joy McGeorge Middle School Oratory Award, which is presented to the middle school cadet whose speech is judged to be the best on the basis of charismatic and knowledgeable oratory skill.

Fletes received The W. Wallace Fry Cup for Excellence in Speaking, which is presented to the cadet whose speech is judged to be the best on the basis of delivery, content and depth of thought.

bruce -- by FosterFRIDAY, MAY 27: MS FINAL ASSEMBLY

Commencement continued on Friday, May 27 with the Company Competitive Drill. Each company completed a prescribed set of maneuvers on the drill field and were judged by JROTC and Commandant’s Office staffers. Echo Company was declared the winner for the second consecutive year.

Following the Competitive Drill, sixth to eighth grade cadets and their families gathered in the Memorial Chapel for the Middle School Final Assembly. After a short greeting by Associate Dean for the Middle School Edsel Baker, Commandant of Cadets LTC Greg Seibert took the stage to present barracks and military awards.

Best Squad Leader Award: Nehemiah Simmons

Piper Barracks Award, given to the cadet receiving the fewest checks during the school year: Michael Naughton

G. David Bailey Discipline Trophy, for the cadet with the fewest disciplinary reports for the entire year: Kevyn Bruce

AT2 Jorge Soriano ’89 next presented the Major George T. Piper Award for Outstanding Middle School Athlete to Jordan Hornick.

Up next was LTC Willis Kleinsorge, who presented Spring Family Weekend Science Fair awards, followed by the presentation of academic honors.

Academic Fourragere, Marking Period V: Dongyang Chen, Jordan Hornick, Scout Jones, Michael Naughton. Academic Fourragere, Marking Period IV: Enrique Acevedo, Dongyang Chen, Nicholas Gonzalez, Jordan Hornick, Scout Jones, Michael Naughton, Santiago Sanchez, Nehemiah Simmons. Academic Fourragere, Marking Period VI: Enrique Acevedo, Dongyang Chen, Nicolas Gonzalez, Jordan Hornick, Thomas Huckins, Scout Jones, Michael Naughton, Derek Nguyen, Santiago Sanchez, Nehemiah Simmons. (To earn Academic Fourragere, cadets must earn a 3.7 grade point average for the marking period.)

Delta Phi Honor Sociey, middle school members: Dongyang Chen, Jordan Hornick, Scout Jones, Michael Naughton, Santiago Sanchez, Nehemiah Simmons.

acevedo_simmons_gonzalezn_naughton_hornick -- by FosterScholarship Medal, given for an average GPA of 3.7 or higher during fall 2015: Dongyang Chen, Jordan Hornick, Scout Jones, Michael Naughton, Nehemiah Simmons.

Scholarship Medal, given for an average GPA of 3.7 or higher during spring 2016: Dongyang Chen, Jordan Hornick, Scout Jones, Michael Naughton.

AT2 Jorge Soriano ’89 and Baker next took the stage to present the final batch of middle school honors and conduct the eighth grade promotion ceremony. Diplomas were awarded to 23 students.

Derrill S. Kuhlman Award, for extraordinary achievement in math and science; and Highest Scholarship in the Sixth Grade: Scout Jones

Highest Scholarship in the Seventh Grade: Santiago Sanchez
Highest Scholarship in the Eighth Grade: Dongyang Chen & Michael Naughton
Richard White Improvement Plaque: Dongyang Chen
Judy A. Twells Middle School Drama Award: Alain Mestre

Faculty Plaque, awarded to an eight grade cadet who has shown the most leadership, cooperation and loyalty; and the Rotary Club Service Above Self Award, given to the cadet who, in the opinion of the faculty and staff, has been the most reliable helper during the school year: Michael Naughton

Paul Petit Award for International Relations, given to eighth grader(s) who have helped improve international relations in the middle school: Enrique Acevedo & Derek Nguyen

rodriguezc -- by FosterHal Heyman Memorial Award, for the eighth grader who, in the opinion of the faculty, possesses those characteristics that distinguish an All American Boy; and the Col. Jerome G. Harris Plaque, awarded to the most soldierly middle school cadet: Nehemiah Simmons

Petit Fellowship Cup, awarded to a cadet exhibiting the best fellowship for the year: Kevyn Bruce

Rotary “Leaders of Tomorrow” Award and $100 stipend:
Michael Naughton & Nehemiah Simmons

LT Governor Joe Maxwell Community Service Award, given to the middle schooler who contributed the highest number of community service hours: Oscar Lopez Benavides, 182.5 hours

President’s Award for Educational Excellence: Dongyang Chen, Michael Naughton & Nehemiah Simmons. (Given to eighth grade students who: earn a GPA of 3.5 or more for two or more consecutive years; and score in the 85th percentile in reading or math.)

President’s Award for Educational Achievement: Jordan Hornick

FRIDAY, MAY 27: HS FINAL ASSEMBLY

As middle school students and their families gathered in the Memorial Chapel, freshman through senior students and their families attended the High School Final Assembly. Accompanied by the MMA Band, the Corps of Cadets marched into the Centennial Gymtorium and recited the National Anthem before taking their seats

Academy President Charles McGeorge welcomed the crowd and spoke briefly about his favorite poem — Invictus — which a high school teacher shared with him during a tough time in his life.

The first batch of awards were presented by Academic Dean Dr. Frank Giuseffi.

fitzgerald_conyers_duing_lomasfreddie -- byECDavid Whitney ’54 Conservation Plaque, given for interest in and appreciation of conservation: Joseph Mulvey

Senator John C. Danforth Plaque for outstanding knowledge and appreciation of constitutional government: Maverick Jones

William F. Enright, Jr. ’37 Memorial Award for proficiency in business and computer studies: John Curley

Major William Bryan Essay Medal for excellence in writing: Alexander Seibert
Senator Thomas F. Eagleton Plaque for Excellence in Senior English: Connor Cunningham
Senator Thomas F. Eagleton Plaque for Excellence in Junior English: Sean Fitzgerald
Eugene Lamm Memorial Award for the most improved ESL student: Haozhang Li

Sylvia Mansfield Memorial Award and $200 stipend for ESL student(s) who have demonstrated great improvement in English: Yuqi Jin & Tamir Nyamdavaa

Next up was bandmaster WO2 Andrew “Freddie” Lomas with music awards.

welchjulia -- byECLTC E.R. Jackson Music Award for distinguished service to the music program: Robert Moore

COL Paul F. Cherches Memorial Award for the Most Valuable Band Member: Ethan Eisenmann

Streep Brothers Band Awards for loyalty, active participation, punctuality and good performance: sophomore Mitchell Duing, junior Sean Fitzgerald, senior Jacob Conyers

Following a performance of Like an Eagle by the Cadet Chorus, CPT Carl Estenik and SFC John Biddle took the stage to present military awards.

Master Sergeant Billy Crawford Memorial Award for Military Courtesy: Robert Van Huss
Military Policeman of the Year: Victor Armando Leon
Scottish Rite Free Mason Leadership Award: Ethan Istas
Sons of Union Veterans of the Civil War JROTC Award for patriotism: Sean Hannagan
Daedalian JROTC Medal: Connor Cunningham
National Sojourners Award for encouragement and demonstration of Americanism: Sean Fitzgerald
Fusilier of the Year: Carlos Liriano
Daughters of the American Revolution History Medal for essay writing: Gabriel Elizondo
Raider of the Year: Kian Moriarty
Special Forces Association Medal for an Outstanding Raider: Jason Russell

choir_shoemaker2 -- byECDaughters of the American Revolution Award for outstanding ability and achievement: Oscar Cortada

Military Order of the World Wars Award for improvement in military and academic studies: Cody Allen

Military Officers Association of America Medal recognizing exceptional potential for military leadership: Ethan Eisenmann

gasteluma -- byECVeterans of Foreign Wars JROTC Award for excellence; and ROTC Distinguished Service Award for contributions to ROTC: Alfonso Leon

U.S. Daughters of 1812 Award for academic excellence, leadership and discipline: Turbold Tumurkhuu

Guests from multiple organizations also presented military and leadership awards.

Sons of the American Revolution medal for leadership and military bearing: Ngonga Mugabo
(Presented by Sons of the American Revolution representative Albert “Buff” Chance ’71)

Military Order of Purple Heart National Leadership Medal: Orlando Farias
(Presented by SSG Ralph Skelly, WWII veteran and recipient of The Purple Heart)

U.S. Army Recruiting Command Award for an outstanding scholar-athlete: Jesus Gracia
U.S. Army Recruiting Command Award in recognition of outstanding achievement
and contributions to the JROTC program:
Miguel Gonzalez
(Presented by SGT Nathaniel Herndon, U.S. Army National Guard Recruiting representative)

American Legion Award for Scholastic Excellence, upperclassman: Russell Holman
American Legion Award for Scholastic Excellence, underclassman: Aaron Thompson
American Legion Award for Military Excellence: Enkhbilegt Luvsandorj
(Presented by LTC John Buckwalter, American Legion Zone I-Vice Commander)

The following athletic awards were presented by Athletic Director MAJ Kevin Farley.

Babe Ruth Sportsmanship Award: Alejandro Gastelum
Joe D. Bailey Award for Most Dedicated Varsity Athlete: Robert Shields
Outstanding MMA Athlete: Sean Fitzgerald

giuseffi -- byECThe following discipline and leadership awards were presented by Commandant of Cadets LTC Greg Seibert.

Class of 1968 Freshman Leadership Award: Richard Choy

Meritas Plaque for Excellence in Discipline: Victor Arturo Leon, Julien Mugabo, Nyamkhuu Chinguun, Eduardo Gonzalez, Thomas Dean, Jose Elizondo, Turbold Tumurkhuu, Mitchell Duing, Yinzhou Wang, Gabriel Vallejo.

istas_albertsen_gonzalezem_choy -- byECRichard Hall Memorial Award for an Underclassman Who Best Exemplifies the True Gentleman: Gabriel Elizondo

Residential Faculty of the Year Award, given to the mentor who has made an impact on the lives of the cadets in their company: LT Zoe Alsbury

Following a performance of Benedictus by the MMA Band, Academy President Charles McGeorge presented a number of behavioral awards.

AMSCUS Medal for integrity, scholarship, leadership and service: Oscar Cortada
Steve Walker Memorial Award for an Outstanding First-Year Cadet: Jared Violette
Jack Meyers ’39, Memorial Cup for Most Creative Cadet: Naranmandakh Ayulgui
Otto Ferguson Aviation Award is given to the first cadet in the corps to fly solo: Mauro Garza

McGeorge also recognized staffers for their years of service to the Academy.

Five years: Edsel Baker, CPT Murrell Adams, Deanna Blair, Chad Herron, Julia Welch.
Fifteen years: David Cross, MAJ Ananta Khanal.
Twenty years: Melody Daly, MAJ Peggy Reynard.
Thirty years: LTC Willis Kleinsorge.

FRIDAY, MAY 27: SENIOR BANQUET

Following the Baccalaureate ceremony in the Memorial Chapel, seniors and their families headed to the Centennial Gymtorium for the 33rd annual Senior Banquet.

One by one, each senior stepped through an arch of sabers for the final time, then descended the stage and was formally inducted into the MMA Alumni Association. Each senior’s name, college choice and photograph were projected as he crossed the stage.

conyersToasts were led by five-year cadet and Senior Class President Yunil Jeon.

“Every single lesson we have learned from this school,” Jeon said, “will help us to make the correct decisions when we are out in the real world, when we are struggling.”

Connor Cunningham then delivered the Class Chronicle, which featured photographs of each member of the Class of 2016.

moorer3“No matter how long we have known each other, we are brothers for the rest of our lives,” Cunningham said.

Alumni Association President Jeffrey R. Kays ’84 next took the podium and spoke of the “shared heritage” of every MMA graduate. According to Kays, a nine-year cadet who served as Battalion Adjutant his senior year, not becoming involved sooner in the MMA Alumni Association was a big mistake.

“If we had never met before but we somehow met in passing, say at an airport or a football game, we would immediately have a bond,” Kays said. “Even though I am 33 years older than you and we are may be from different continents, we would immediately know something about each other because we shared some of the same experiences.”

carter1The following awards were presented during the Senior Banquet.

Richard Cooper ’82 Plaque for the senior with the longest unbroken tenure as a cadet: David Lazcano, 5 years

American Veterans Medal for Military Excellence: Russell Holman

American Veterans Medal for Leadership: Thomas Dean. (Presented by American Veterans of Missouri representative SGT Carol Thompson and CPT Carl Estenik.)

Alumni Plaque for the Senior Voted Most Likely to Succeed: Matheus Alexandre
William S. Lowe Trophy: Eduardo Gonzalez
COL Jerome G. Harris Cup for Soldierly Qualities: Rene Padilla

IMG_1741COL Veon McConnell Korean Trophy for a cadet officer who performs his duty with diligence: Alfonso Leon

Dr. Gregory “Doc” McDonald Award, given to the cadet who demonstrates the MMA Honor Code and values: Damdinbazar Sumiyabazar

Class of 1984 Unhearalded Leader Award, given to a senior cadet who is not an officer, but is respected by his classmates and is considered an instrumental part of pulling the class together: William Carter

The banquet concluded with the singing of Old MMA led by Cadet Chorus member Eduardo Gonzalez and a benediction led by Class Vice President Jose Estrada.

SATURDAY, MAY 28: GRADUATION CEREMONY

Senior students gathered on the parade field for the final time on the morning of May 28. During this special Battalion Review, Battalion Commander for the 2015-16 school year Mohammad Emran Babak ’16 presented incoming BC cadet Gregory Prinster ’17 with the Davison Saber. As the ceremony ended, cadets seniors marched toward the Centennial Gymtorium with their families following suit.

24_group_tumurkhuu_dean_leona_leea_snyder_byECThe 2016 Commencement ceremony began as faculty members and seniors performed their traditional march into the Centennial Gymtorium to the tune of Marche Militaire. Leading the procession was LTC Willis Kleinsorge with the Class of 2015 Mace. After the posting of the colors and the Pledge of Allegiance, Academy President Charles McGeorge took the stage to welcome attendees.

The following awards were presented by Associate Dean for the Middle School Edsel Baker and Academic Dean Dr. Frank Giuseffi.

Stribling Cup for Highest Efficiency in the Middle School: Nehemiah Simmons
Sen. Christopher S. Bond Award for Outstanding Middle School Underclassman: Nicolas Gonzalez
Plaque for Highest Scholarship in the Freshman Class: Angel Alcaraz
Plaque for Highest Scholarship in the Sophomore Class: Gabriel Vallejo
Plaque for Highest Scholarship in the Junior Class: Gregory Prinster

babak2Following performances of You Raise me Up and the Battle Hymn of the Republic by the Cadet Chorus, McGeorge took the stage to present two staff awards.

Abbott-Albright Faculty Award for Excellence in Teaching, awarded to the outstanding teacher for the academic year: Cheryl Morris

Heimos Trophy for a faculty or staff member voted by fellow faculty members to have done the most for the boys during the year: MAJ Mike Pemberton

gonzaleze_ayulguiSalutatorian and Class President Yunil Jeon next presented McGeorge with a $1,550 check from the senior class, which will purchase a Marine Corps bench for the memorial wall.

Up next were the discipline and highly-coveted company competition awards, which were presented by McGeorge.

Robert H. Weaver Memorial Award:
Dr. Russell Holman & Mrs. Laura Holman
(Given to those who best exemplify unconditional effort on behalf of the Academy and Corps of Cadets; work towards the goals established by the Parents & Alumni Committee; and display unceasing drive and commitment throughout the year to better life at the Academy.)

Fritsch Plaque and stipend for the eleventh grade cadet who exemplifies honor, good discipline, academic excellence and service: Alejandro Gastelum

holmanDorsey Anderson Class of 1895 Cup for the Cadet Exerting the Most Gentlemanly Example: Russell Holman

Red Ireland ’41 Trophy for a Fighting Heart, for the cadet who displays loyalty and courage: Donald Williams

Mustang Scholars Foundation Plaque, awarded to the cadet who promotes multiculturalism in the Corps: Matheus Alexandre

M-Club Award, Highest Disciplinary Standing & Highest Scholastic Standing: Band Company
Highest Athletic Standing & Highest Military Standing: Bravo Company
Company Spirit Award: Delta Company
Honor Company: Charlie Company

Don Hooton Class of 1919 Fellowship Cup, awarded to the cadet voted by the Corps to be the Senior Most Valuable to the Institution: Enkhbilegt Luvsandorj

Outstanding Performance by a Company Commander Plaque: Eduardo Gonzalez
Charles I. “Stony” Wall Class of 1922 Cup: Eduardo Gonzalez
neimeyer(The second-highest leadership award given to an MMA cadet. Awarded to a cadet who displays the traits of character, leadership, scholarship and service upon which the Academy was founded.)

Cadets Charles Eckardt and Emran Babak next took the stage to receive their Duke of Edinburgh’s Gold Medals, which were the first gold awards presented in the state of Missouri. For more information about their Adventurous Journey, click here. Babak next received the Legion of Honor, the highest award which can be given to an MMA cadet, which is awarded to an outstanding cadet who demonstrates industry, integrity, leadership and loyalty to MMA.

After receiving the Dr. James C. Olson Award for the Highest Scholarship in the Class of 2016, valedictorian Nishan Khanal took the stage to present his remarks. He was followed by commencement speaker Dr. Charles P. Neimeyer, Director of Marine Corps History and the Gray Research Center at Marine Corps University.

After a performance of The 1812 Overture by the MMA Band, seniors received their diplomas and walked across the stage, pausing to pose for a photographs. The ceremony concluded with the singing of Old MMA and the retiring of the colors.

klukowski1_byECSATURDAY, MAY 28: FINAL FORMATION

The 127th Corps of Cadets marched from the Gymtorium to the front lawn, forming up for the final moments of their time as cadets at MMA. Family members and friends crowded the roped-off grass, snapping photos as seniors marched to the edge of Teardrop Lake. Upon command by Battalion Commander Emran Babak ’16, graduating seniors plunged their sabers into the grass, placed their hats upon their hilts, and saluted as the sound of Taps (led by bugler Mitchell Duing) echoed across the silent grounds.

As the final note faded, emotional seniors embraced one another for several minutes, tearfully hugging their brothers. The crowd of family members, faculty and friends soon flooded the grounds. A period of tearful goodbyes and hugs followed, as those with early flights home broke off and departed campus.